Żywienie Kanarków

Nie kopiuj !!!syreny.ogg
Każdy amator i miłośnik kanarka zastanawia się nad tym czym karmić, oraz w jakich ilościach podawać pokarm, aby ten nie stał się przyczyną choroby.
Główną zasadą jest nieprzekarmianie ptaków, ponieważ nadmiar jedzenia może doprowadzić do choroby lub zapasienia ptaka co w efekcie może spowodować że nasz kanarek przestanie śpiewać

RODZAJE KARMY

RZEPIK - jest podstawowym pokarmem kanarków harceńskich, lecz musi on być odpowiednio dojrzały i przesuszony. Ziarno rzepaku-rzepiku może być używane do karmienia kanarków najwcześniej po sześciu tygodniach od chwili zebrania i omłócenia. Ziarno powinno być czyste, bez kurzu i zanieczyszczeń innym ziarnem. Po rozgryzieniu ziarno powinno mieć smak słodkawy, zbliżony do smaku orzechów i nie może zostawiać gorzkiego posmaku.

KANAR - Jest głównym dodatkiem występującym w mieszance. Każdy hodowca wie z doświadczenia, że kanar działa pobudzająco na ptaki i jest niezbędny w mieszance w czasie lęgów.
Zdrowe ziarno kanaru powinno być duże żółte i blyszczące.

KONOPIE - dojrzale,zdrowe i czyste należy podawać w niedużej ilości (do 6 ziaren dziennie na ptaka), gdyż podawane w zbyt dużych porcjach powoduje zapasienie ptaka, który na skutek otyłości przestaje śpiewać. Konopie w ziarnie zawierają dużo białka, tłuszczu i soli mineralnych, dlatego są używane przez hodowców do żywienia samic w okresie zimowym, gdy przebywają one w nieogrzewanych pomieszczeniach.

MAK - dojrzały i suchy jest ziarnem zawierającym opium i działającym regulująco przy chorobach przewodu pokarmowego, na przykład w czasie biegunki. Ziarno maku podaje się ptakom przez cały rok, a w okresie lęgów nie powinno go brakować w osobnym naczyniu wstawionym do klatki.

SIEMIĘ LNIANE - powinno być duże, o kolorze brunatnym, mocno lśniące. Podaje się je ptakom w
okresie pierzenia. Dawkowanie w okresie lęgów działa niekorzystnie na rozwój embrionu. Siemię lniane ptaki jedzą niechętnie, gdyż działa ono rozwalniająco. Gotowane i podawane w postaci napoju działa oczyszczająco na organy głosowe kanarków.

OWSIK - owies łuszczony, lub płatki owsiane powinny być podawane stale, w niedużej ilości, razem z mieszanką. Działa on rozwalniająco i jest używany przy leczeniu niektórych chorób stanowiąc w okresie choroby oprócz maku i kanaru jedyny pokarm.

PSZENICA - jest czasem podawana przez hodowców w postaci grubo mielonej. Do pieczenia biszkoptów i sucharów używa się najczęściej mąki pszennej.

PROSO - odpowiednio dojrzałe, szczególnie białe, można podawać ptakom w mieszance.

JABŁKO - może być podawane ptakom w każdej porze roku; należy ono do smakołyków, a nawet leczy chrypę.

MARCHEW - Marchew jest bardzo ważnym składnikiem w diecie kanarków, który pozwala nam uzupełnić właściwie niedobór witaminy A. Marchew zawiera rożne witaminy i dlatego ma ogromne znaczenie dla zdrowia ptaków. Do skarmiania używa się marchwi zdrowej, nie zdrewniałej. Marchew ma również duży wpływ na ubarwienie ptaków; podawana w okresie lęgów i pierzenia przyczynia się do wzmożenia intensywności koloru piór. Zawiera ona stosunkowo duży procent cukru, jest łatwo strawna.

SAŁATA - jest podawana w postaci nasion i liści. Skiełkowanymi nasionami można regulować śpiew samców, gdy po okresie pierzenia śpiew jest za silny albo za słaby. Nie należy karmić ptaków zbyt dużą ilością sałaty, a przypodawaniu jej wskazane jest wstawienie do klatki naczynia z makiem niebieskim

PAPRYKA SŁODKA - to kolejne źródło karotenu i witamin w diecie kanarków. Należy ją podawać głównie w okresie pierzenia się ptaków. Bardzoważnym jest aby w codziennej diecie kanarków nie zabrakło piasku (ułatwia trawienie i jest bogaty w mikroelementy) oraz wapnia
szczególnie w okresie lęgowym (ułatwia on tworzenie skorupki jajka w organizmie samicy)

WARZYWA - podawane kanarkom powinny być dokładnie umyte i pochodzić z pewnego źródła (najlepiej z własnego ogródka). Kanarki chętnie skubią liście sałaty, szpinaku, cykorii, pietruszki, tartą marchew, skrawki papryki, nie gardzą kawałkami pomidora i ogórka. Trzeba jednak zachować umiar, zwłaszcza przy podawaniu jakiegoś pokarmu po raz pierwszy. Należy wówczas podawać tylko niewielką jego ilość i to razem z innym, znanym już kanarkom pokarmem.

OWOCE - Tak jak warzywa, są źródłem cennych witamin i karotenoidów. Wiele kanarków ma swoje indywidualne upodobania, ale większość lubi jabłka, gruszki i winogrona. Wiele kanarków jada także jagody, porzeczki, czereśnie, a nawet dojrzałe śliwki. Warto sprawdzić, co lubią nasi pupile i trochę je porozpieszczać!

ZIELONKI - Mogą być podawane kanarkom przez cały rok, praktycznie wszystko co znajduje się w naszym warzywniku, należy jednak pamiętać aby warzywa były wolne od nawozów co może spowodować chorobę a nawet doprowadzić do śmierci ptaka.

NALEŻY PAMIĘTAĆ, ABY NIE PODAWAĆ PTAKOM KOSTEK CUKRU, A TAKŻE MLEKA PTAKI NIE TRAWIĄ LAKTOZY I MOŻE TO DOPROWADZIĆ DO NIEULECZALNEJ CHOROBY!!!

Tekst pochodzi w wiekszości z książki Kazimierza Jankowskiego pt: "Nasz polski kanarek " Wydawnictwo Spółdzielcze Warszawa 1986

Darmowa strona www - zrób ją sam!